Haber/Duyuru

Geleceğin bilim insanları PayaSTEM'de yetişiyor

Hatay'ın Payas ilçesinde iki yıl önce kurulan Payas Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Merkezi (PayaSTEM), geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişmesine katkı sunuyor.
Payas Belediyesi tarafından geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişmesi için kurulan merkezde öğrenciler, bilim, mühendislik, yazılım, akıl oyunları, astronomi, matematik, robotik kodlama, teknoloji ve tasarım konularında uygulamalı eğitim alıyor.


Milli Eğtim Bakanlığının müfredatıyla koordineli bir şekilde eğitim veren merkez, Karbeyaz Mahallesi'nde 700 metrekarelik alana sahip 2 katlı bir binada faaliyet gösteriyor. Merkezin Koordinatörü Cem Kağan AA muhabirine yaptığı açıklamada, Payas Belediyesine desteklerinden dolayı teşekkür etti.
İlk açıldıklarında 310 öğrenciye eğitim verdiklerini belirten Kağar, "Bir yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığının müfredatıyla ve STEM kazanımlarıyla birlikte hazırladığımız planlarda devamlılık ve süreklilik arz eden bir eğitim modelini uyguluyoruz." dedi. İki yılda ülkede ve yurt dışında birçok ödül kazandıklarını dile getiren Kağar, "ABD'de dünyanın en büyük robotik yarışması olan FRC robotike öğrencilerimizle birlikte hazırlandık. Orada öğrencilerimizin yaptığı robot ve projeleriyle 11 tane ödülün 2'sini alarak İstiklal Marşımızı okutup ve bayrağımızı dalgalandırdık. Durmadık, bir öğrencimizin projesiyle dünyanın en büyük fuarı olan Internatıonal Expocytar'a katıldık. Fuar Brezilya'da yapılmıştı. Oradan da projemizle Arjantin'e seçildik. Arjantin'de de öğrencimizin yapmış olduğu proje dünya birincisi oldu." dile konuştu.

Apsistek

Vizetek

ISSN: 2687-3575

Email: apsistekdergi@gmail.com

0312 482 00 11

0544 482 0017

Harbiye Mah. Hürriyet Cadd. 56/A Çankaya/ANKARA