Matematik Blog

Prof. Dr. Mustafa Kandemir 

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı 


 

İleri analiz, matematik bölümlerinde lisans düzeyinde verilen analiz derslerinin daha üst teorik konularını kapsayan ve genellikle lisansüstü bir analiz dersine verilen isimdir. Ancak burada ileri analiz dersi anlatmayacağım ama eğitimin normlarını ve bu normlar üzerine kurulan eğitim yapılarını ileri analizin esasları çerçevesinde incelemeye çalışacağım. Bunu böyle düşünmemin nedeni eğitimin çatısı ile analiz yapıların benzerlik göstermesindendir. Analiz sadece kuru bir teori değildir.

Prof. Dr. Mustafa Kandemir 

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı 


Çevremizde bulunan en ufak bir nesneyi veya oluşumu bile tanımak, anlamak ve bilmek isteriz. İçtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar, yağmurun yağışından karıncanın yürüyüşüne kadar, ağaçların meyve vermesinden gökyüzünün ihtişamına kadar, yıldızlardan güneşe kadar her şey merak ve dikkatimizi çekmekte ve bizi ilgilendirmektedir.

Öğrencilerin hevesli bir şekilde öğrenimini sağlama amaçlı motive, matematik öğretiminde en önemli unsurlardan biridir. Alanında etkili öğretmenler, derste aktif olan öğrenciler kadar derse ilgisi az olan öğrencilere de odaklanmalıdırlar. Bu yazımızda ortaokul öğrencilerinin matematik dersine olan ilgisini artıracak olan iç ve dış etkenli motivasyona dayanarak hazırlanmış farklı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Hande İDİL
Lisans eğitiminin sonlarına yaklaştıkça aklımızda beliren en önemli sorulardan biri akademik kariyerin nasıl yapılacağıdır. Akademik kariyer yapma sürecinin, çevremizden sıkça duyduğumuz yüksek lisans ve doktora kelimeleriyle sıkı bir ilişkisi olduğunu hepimiz biliriz. Peki, tam olarak bunların ne olduğunu biliyor muyuz? Yüksek lisans ve doktora nedir, nasıl yapılırlar,aralarındaki farklar nelerdir? Sizde lisans eğitiminizden sonra akademik kariyer sürecine girmek istiyor ve nasıl yol alacağınızı tam olarak bilmiyorsanız bu yazımız tam da size göre.

Page 1 of 2

Apsistek

Vizetek

ISSN: 2687-3575

Email: apsistekdergi@gmail.com

0312 482 00 11

0544 482 0017

Harbiye Mah. Hürriyet Cadd. 56/A Çankaya/ANKARA